• Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Influencer Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Markalı içerik oluşturma olarak da bilinen Influencer pazarlama, markanızın sosyal medyadaki erişimini genişletmenin son dönemdeki en popüler yoludur. Influencerlar tarafından yapılan bu pazarlamada fenomenler halihazırda bulunan geniş ağları sayesinde marka tanıtımlarını daha kesin ve başarı garantili bir şekilde tanıtırlar. Peki genel olarak ele aldığımızda Influencer Marketing nedir?

Influencer Marketing nedir?

Influencer, en basit haliyle başka insanları (takipçilerini) etkileyebilen kişidir. Bir sosyal medya pazarlama biçimi olan influencer pazarlamada, markalar o kişiye ürün veya hizmetlerini takipçilerine tanıtması için ödeme yapar.

Günümüzün dijital dünyasında, belirli kitlelere sahip sosyal içerik yaratıcıları iş birliği yaptıkları markalarla ortaya başarılı işler çıkarmaktadır. Sonuç olarak influencer, etkisini sosyal medya aracılığıyla kullanan kişidir. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak için bir influencerla anlaştığınızda aslında influencer marketing yapmış olursunuz.

ABD’yi baz aldığımızda pazarlamacılarının neredeyse dörtte üçü (%72,5) yıl boyunca bu pazarlama türünü kullanıyor.

Instagram şimdilik influencerlar için en çok tercih edilen platform olmaya devam etse de eMarketer’ın tahminlerine göre TikTok bu alanda git gide büyüyen bir pazaryerine dönüşüyor.

Sosyal Medyadaki Influencer Türleri

Influencer denildiği zaman aklımıza Kardashian ailesi gibi aşırı ünlü isimler gelse de influencer olmak için aşırıya kaçan bir ünlülüğe gerek yoktur.

Birçok marka için daha küçük ama özel bir takipçi tabanına sahip influencerlar daha etkili olabilir. 15.000 takipçiye sahip influencerlar dahi markanız için yeterli olan etkileşim oranlarına sahip olabilir. Bu avantajın yanı sıra bu kişilerin reklam maliyeti daha uygun olur.

Sosyal medyadaki influencer türlerini şu şekilde ayırabiliriz:

Nano Influencerlar

10 bin takipçiden daha az influencerları kapsamaktadır.

Mikro Influencerlar

Mikro influencerların genellikle 10 bin ila 100 bin aralığında bir takipçi kitlesi olur.

Makro Influencerlar

100 bin ile 1 milyon takipçi aralığında olanlar makro influencer kategorisine girer.

Mega Influencerlar

TikTok veya Instagram’da adeta bir marka gibi bilinir olan mega influencerların 1 milyondan fazla takipçisi olur. 20 milyonla 50 milyon aralığında takipçileri olabilir.

Influencer Marketing Maliyeti Nedir? Influencer Marketing Fiyatları

Influencer Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Kapsamlı erişime sahip influencerlar, çalışmaları için belirli miktarda ödeme talep eder. Eğer yalnızca ürün hediye ederek reklam yaptırmak isterseniz, nano-influencerlarla çalışabilirsiniz. Özellikle ünlü influencerlarla çalışan büyük markalar için influencer marketing bütçesi oldukça büyük olabilir. Maliyet belirlerken hedefleriniz için nasıl bir miktarın en mantıklı olduğunu düşünmelisiniz. Ancak influencerın ihtiyaçlarını ve emeğini de dikkate almalısınız.

Yani milyonluk takipçili bir influencer ile 30.000 takipçisi olan bir influencer arasında ciddi fiyat farkları olabilir. Nano ve mikro influencerlar ile oldukla uygun maliyetlerle ve hatta ürün karşılığında anlaşmalar yapılabilirken, makro ve mega influencerların maliyetleri oldukça yüksek olabilir.

Influencer Marketing Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Influencer marketing maliyetini hesaplarken şu sorulara cevap verilmeli:

  • Kaç adet influencer ile çalışılacak?
  • Ne kadar süre ile çalışılacak?
  • Ne tür influencerlar ile çalışılacak? (makro, nano vs)
  • Influencerlardan ne talep edilecek? (reels videosu, YouTube videosu, story, blog yazısı vs)
  • Talep edilen çalışmalar influencerların ne kadar vaktini alacak?
  • Revizyon süreçleri nasıl ilerleyecek?

Bu yukarıdaki süreci hesaba katarak influencerlardan markanız için teklifler toplayabilir, size en uygun influencerları tespit ederek çalışmalara başlayabilirsiniz.

Influencer Marketing Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Hedeflerinizi Belirleyin!

Influencer marketing yapan markaların bir numaralı hedefi yeni müşterilere ulaşmaktır. Etkileyici bir kampanya, markanızı o kişinin takipçilerine tanıttığı için bu kesinlikle mantıklı bir pazarlama yöntemidir.

Öncelikle hedefinizin sadece yeni müşterilere ulaşmak olduğuna dikkat edin. Çünkü en baştan satış yapmak bazen zor olabilir. Satışları artırmak, marka bilinirliğini ve ürün üzerinde düşünmeyi artırmanın ardından, influencer pazarlama kampanyalarının üçüncü en yaygın hedefidir. Yani öncelik marka bilinirliğidir diyebiliriz.

Sonuç olarak influencer marketing planınızın daha geniş sosyal medya pazarlama stratejinize nasıl uyacağını göz önüne alarak ölçülebilir hedefler oluşturun.

Çalışabileceğiniz Influencerları Not Edin!

Kiminle çalışmak istediğinizi düşünürken öncelikle güven duyabileceğiniz bir influencer bulmalısınız. Kitleniz, ortak olduğunuz influencerın fikirlerine güvenmeli ve saygı duymalıdır. Güven olmadan alacağınız herhangi bir sonuç yüzeysel olacaktır.

Peki, potansiyel influencerınıza güvenilip güvenilmediğini nasıl anlarsınız?

Botlar ve dolandırıcılık hesapları tarafından desteklenen şişirilmiş bir takipçi sayısı yerine sadık bir takipçiye sahip influencerlar en iyi sonucu verecektir. Sizin profilinizi tamamlayan bir görünüm ve hisle içerik üreten birini bulmanız influencer marketing için muazzam sonuçlar verecektir.

Detaylı Bir Araştırma Yapın!

Potansiyel influencerlarınızın neler yayınladığına bir göz atın. Mesela sponsorlu içerikleri ne sıklıkla paylaşıyorlar?

Deyim yerindeyse reklam tabelasına dönmüş bir influencer ile yola çıkmak etkileşim oranlarını düşürebilir. Takipçilerin hevesini ve ilgisini canlı tutmak için bol miktarda organik, ücretsiz içerik yayınlamış influencerlar ilk önceliğiniz olmalı!

Profillerinin tam olarak ne hakkında olduğunu ve kitlelerinin kim olduğunu bildiğinizden emin olun. Markanızla alakasız sektörlerde bulunan influencerlarla iş birliği yapmaktan kaçının.

İş Birliği Yapın!

Takipçilerinin sadakatini önemseyen bir sosyal medya fenomeni, kendi kişisel markasını tutarsız gösteren bir anlaşmayı kabul etmeyecektir.

Sonuçta, influencerlar içerik oluşturma uzmanlarıdır. Bu nedenle yaratıcı olarak anılmayı tercih ederler. Bu becerileri sergilemelerine izin vererek çalışmalarından en iyi sonucunu alabilirsiniz. Yani kısıtlamalara gitmekten ziyade onları daha özgür bırakmalısınız.

Elbette aradığınız şeyle ilgili bazı yönergeler sağlamak iyi bir fikirdir. Ancak tüm kampanyayı aşamalı olarak yönetmeyi beklemeyin.

Kampanyanızın Sonuçlarını Ölçün!

Influencer kampanyanızı başlattığınızda, beğeniler ve yorumlar gibi ölçümlere odaklanmak son derece gereklidir. Anlaşma sağladığınız influencerın sizden çok daha fazla takipçisi varsa, toplanabilecek çok sayıda beğeni sizi biraz şaşırtabilir.

Yayınladığınız bir kampanyanın etkinliğini ölçerek kampanyanın yatırım getirisi açısından değerini anlayabilirsiniz. Yani bu işte kâr mı elde ettiniz yoksa zarar mı hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımızda Influencer Marketing’ten faydalanarak sosyal medya platformlarında markanızı nasıl ön plana çıkarabileceğinizden bahsettik. Markanızla özdeşleşebilecek bir influencerla anlaşma sağlamak bu pazarlama türünde sizi bir adım ileriye taşırken, karşı tarafın yaratıcılığının kısıtlanmaması ortaya en iyi sonuçları çıkaracaktır.

30 Mayıs 2023
 

© 2023, Ahmet Balat Akademi